Hygge w służbie pracy. Hello News 13.05.2019 r.

Hygge w służbie pracy. Hello News 13.05.2019 r.

Baby boomersi, pokolenie X, pokolenie Y oraz pokolenie Z — jak ich zadowolić? Hygge to skandynawska koncepcja zakładająca, że kluczowa jest dobra atmosfera pracy, przyjazne stosunki ze współpracownikami oraz płaska struktura organizacyjna. Opiera się ona na równym traktowaniu wszystkich pracowników.

Zgodnie z tą koncepcją pracodawca może np. wprowadzać takie instrumenty motywowania jak elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej, które przyczynią się do zwiększenia lojalności i zaangażowania najmłodszej generacji pracowników. To tylko jedna z przygotowanych przez nas ciekawostek ze świata HR! Zapraszamy na Hello News!

1. Cztery pokolenia na rynku pracy. Baby boomersi, pokolenie X, pokolenie Y oraz najmłodsze – pokolenie Z. Każde z nich różni się oczekiwaniami i ma charakterystyczne dla siebie podejście do pracy. Bardzo ważne jest więc poznanie poszczególnych pokoleń, aby skutecznie konstruować między innymi systemy motywacyjne. Budowanie zaangażowania i lojalności wśród pracowników to obecnie największe wyzwanie dla pracodawców.

Więcej na ten temat tutaj.

2. Jakie są granice kontroli pracownika? Jest to temat dość niepopularny, ale kluczowy i niezbędny w każdej organizacji. Monitoring w biurze, kontrola poczty elektronicznej i komputerów czy GPS w samochodzie służbowym to jedne z najczęściej stosowanych przez pracodawców form kontroli pracowników. Niektóre firmy idą jednak o krok dalej — Belgia, Szwecja czy Stany Zjednoczone to tylko niektóre z krajów, w których pracownikom wszczepiane są chipy i takie działania rozważa coraz więcej organizacji.

Więcej na ten temat tutaj.

3. Dlaczego work-life balance jest istotny? Jak wygląda równowaga między pracą a życiem osobistym na świecie? Zadowolenie z siebie, rozwój kariery, udane życie osobiste i odpoczynek. Żyjemy w niezwykle dynamicznym świecie, gdzie bardzo trudno jest utrzymać balans i poświęcić należytą uwagę wszystkim obszarom życia. Zachowanie tej kruchej równowagi jest wyzwaniem dla zatrudnionych, ale również ich pracodawców. Jej brak jest powodem do rozważania zmiany miejsca zatrudnienia przez pracowników, a dodatkowo zdrowe środowisko pracy pomaga przyciągnąć talenty do organizacji!

Więcej na ten temat tutaj.

4. Compliance — obszar, w którym warto pracować. W instytucjach finansowych działy compliance nie są już nowością. Najszybciej pojawiły się w międzynarodowych grupach, gdzie zgodność nie tylko z wymogami prawa, ale też z procedurami czy standardami obowiązującymi w grupie, była wymogiem koniecznym! Z każdym rokiem rośnie zarówno rola tych działów, jak i wymogi prawno-korporacyjne. Nadchodzące rozwiązania legislacyjne już teraz przyczyniają się do powstawania w firmach stanowiska compliance officera, a w większych organizacjach nawet całych działów poświęconych obszarowi compliance.

Więcej na ten temat tutaj.

5. Z roku na rok problem mobbingu staje się bardziej poważny, a liczba pozwów trafiających na kanwę sądową wzrasta. Przeciążenie pracą i związany z tym wysoki poziom stresu, rywalizacja i dążenie do awansów, stale rosnące oczekiwania związane z efektywnością, ale przede wszystkim brak możliwości rozwoju kwalifikacji i źle przygotowany system kształcenia. To najczęstsze przyczyny występowania mobbingu na polskim rynku pracy.

Więcej na ten temat tutaj.

6. Polscy pracownicy są najbardziej zestresowani w Europie! Najistotniejsze problemy w relacjach pracowniczych to stres, zarządzanie folwarczne i mobbing. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują szereg uchybień polskich firm w zakresie terminowości wypłaty wynagrodzeń czy w zapewnieniu odpowiedniego poziomu BHP. Wszystko to przyczynia się do bierności pracowników i spadku kreatywności, szkodząc nie tylko pojedynczym firmom, lecz także krajowej gospodarce.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Po maturze — najchętniej — studia z dala od domu. Jak pokazują najnowsze badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 92% badanych deklaruje chęć podjęcia studiów, a jedynie co 20 osoba nie planuje kontynuować nauki po maturze. Najnowsze badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że niemal 70% maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania, a jedynie 24% chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka. Miasta najczęściej wybierane jako miejsce studiów w Polsce to: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań.

Więcej na ten temat tutaj.

8. Nowe sposoby na przyciągnięcie pracowników. Od dłuższego czasu polscy pracodawcy zmagają się z problemem znalezienia odpowiednich pracowników. Atrakcyjne wynagrodzenie, warunki pracy czy atmosfera – te czynniki w pierwszej kolejności decydują o przyjęciu przez nich proponowanego stanowiska. Jednak, kiedy na rynku jest wiele atrakcyjnych ofert pracy, to języczkiem u wagi są nieraz systemy motywacyjne oraz benefity, które może zaproponować pracodawca. Jakimi zatem korzyściami przyciągnąć pracowników?

Więcej na ten temat tutaj.

9. Oceny oparte na grach odkrywają największe talenty. Świętym Graalem rekrutacji jest prognozowanie: jak dobrze można przewidzieć sukces kandydata na podstawie ograniczonej liczby spotkań i form kontaktu w czasie rekrutacji? Oceny oparte na grze zapewniają wgląd w najlepszy predyktor wydajności pracy: zdolności poznawcze kandydata.

Więcej na ten temat tutaj.

10. Molestowanie seksualne jako forma dyskryminacji. Molestowanie seksualne zostało zdefiniowane w art. 183a § 6 Kodeksu pracy. Zgodnie z przepisem, molestowaniem seksualnym jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika. W szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Na zachowanie to mogą składać się fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy. Jakie?

Więcej na ten temat tutaj.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze