21 okazji, które warto świętować w pracy

21 okazji, które warto świętować w pracy

Kierat, robota, pańszczyzna, od poniedziałku do piątku, od 9:00 – 17:00. Takie określenia czasem da się usłyszeć w stosunku do miejsca pracy. A gdyby tak to przerwać, gdyby zrobić coś inaczej? Gdyby w rutynę wkradła się zabawa, rozprężenie, energia? Jak to możliwe? Odpowiedzią jest świętowanie! Czego? O tym dziś!

Zostań opiekunem Gapcia! 🐶

Aplikuj

Paulina Leja. Specjalistka do spraw rekrutacji IT i employer brandingu w NeuroSYS. Uwielbia kontakt z ludźmi i relacje społeczne. Chce zastanawiać się nad tym jak świat powinien wyglądać, a następnie takim go tworzyć. Właśnie tę misję codziennie realizuje jako HR-owiec z wyboru. Bardzo ceni podejście projektowe oraz elastyczność w pracy. Karierę zawodową rozpoczynała w firmie outsourcingowej, następnie skoncentrowała się na działalności w software house’ach.


Świętowanie ma niesamowicie istotne znaczenie dla psychiki. Jest to przestrzeń do spontaniczności i zabawy, przede wszystkim wymaga tego by odłożyć rytm dnia codziennego na bok i cieszyć się doświadczeniami, żyć “tu i teraz”. Często sama celebracja jest wisienką na torcie planów – tego co przygotujemy, czym zaskoczymy, jak sprawimy by okazja czy spotkanie było atrakcyjne. Konkretne okazje mają różne funkcje – na przykład świętowanie małych sukcesów przypomina o tym, że jesteśmy coraz bliżej wyśnionego celu i motywuje nas do dalszego, wytężonego działania ukierunkowanego na duży sukces.

Obchodzenie urodzin sprawia, że czujemy się bardziej związani z konkretnymi osobami, daje nam poczucie przynależności do grupy. Może to też być okazja do miłych słów, razem spędzonego czasu, prezentów czy dotyku – co stanowi pięciu elementów języków miłości, które znać powinien każdy manager, o czym pisałam tutaj.

Dlatego celebracja ma zbawienne efekty i może (a nawet powinna) być wykorzystywana w miejscu pracy, tak by poprawić morale pracowników. Okazje mogą być duże i małe – te bardziej prywatne i czysto zawodowe. Chciałabym Wam dziś opowiedzieć o kilku przykładach, jak można świętować w miejscu pracy!

1. Tradycyjne dni świąteczne

Są takie momenty w roku, które obchodzą wszyscy (albo zdecydowana większość). W tym przypadku pracodawcy najczęściej świętują je wraz z współpracownikami. Zapraszam do zapoznanie się z różnymi sposobami na celebrację, chronologicznej ułożonych tradycyjnie uznawanych świąt.

a) Walentynki

Na dobry początek zacznę od przykładu z firmy, w której pracuję i od święta miłości. W zasadzie walentynki to święto zakochanych, czyli okazja typowo prywatna. Z drugiej strony poruszając się po przestrzeni publicznej ciężko jest uciec od wszechobecnych serduszek i czerwonego koloru, wyskakującego zza każdego rogu. W NeuroSYS postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do pokazania swojej wdzięczności, że nasi pracownicy są z nami!

Każdy trzymał od nas walentynkę i pralinki w kształcie serca – dzięki temu każdy niezależnie czy ma drugą połówkę, czy nie, mógł poczuć magię tego dnia.

b) Tłusty czwartek

To święto zupełnie innego typu, ponieważ obchodzą je (chyba) wszyscy i daje ogromne pole do popisu pracodawcy, bez stąpania po delikatnym gruncie prywatnych spraw pracowników.

Tego dnia trzeba zarezerwować czas na wypad do cukierni lub pączkarni, uzbroić się w cierpliwość podczas czekania w kolejce i zasypać pracowników pączkami. Tylko tyle i aż tyle.

Poniżej znajduje się filmik, nagrany przez Gazetę Wrocławską, która ma zwyczaj wspierać firmy w obchodach i odwiedzać je zostawiając dodatkowe pączki!

c) Dzień kobiet

Z okazji tego święta inicjatywa często przekazana jest w ręce męskiej części pracowników, ale nie zawsze – zdarza się, że sam pracodawca/firma angażuje się w obchody.

Wśród świetnych akcji przygotowanych przez pracowników warto wspomnieć o życzeniach przygotowanych przez Panów z Bright Coders Factory!

Natomiast jedną z niesamowitych inicjatyw pracodawcy jest akcja Nationale Nederlanden Polska, które zaprosiło Panie z okazji ich święta na darmowe profilaktyczne badania.

d) Wielkanoc

Jednym ze świetnych inicjatyw wielkanocnych jest wspólne śniadanie z tradycyjnymi potrawami (jeśli ktoś chce spróbować rarytasów, przygotowywanych m.in. przeze mnie i moje koleżanki z działu oraz wszystkich chętnych do pomocy pracowników, zachęcam żeby spróbować wkręcić się na NeuroSYS’owe Wielkanocne śniadanie!).

Jedzenie, choć chyba wszystkich cieszy, nie jest jedynym sposobem, żeby świętować. Deloitte w Wielkiej Brytanii postanowił uczcić to święto wspólnym wielkanocnym wypadem na rowery, dla wszystkich chętnych.

e) Dzień dziecka

Nie trzeba (a nawet nie można!) zatrudniać nieletnich, żeby obchodzić to święto! Udowodnił to 10Clouds, które 1. czerwca zaprosiło dzieci pracowników i przygotowało dla nich moc atrakcji. Dzięki temu 10Cloudsowe pociechy mogły spędzić świetny dzień ze swoimi rodzicami. A rodzice mogli spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi nie rezygnując z dnia pracy.

f) Dzień chłopaka

Dzień chłopaka jest nieco mniej celebrowany niż dzień kobiet (co widać zwłaszcza w porównaniu social media z 14 lutego i 30 września), ale to nie znaczy, że obchodów nie ma! W NeuroSYS zabrałyśmy naszych bohaterów na kulinarną ucztę – Wrocław smakował kuchni gruzińskiej, a białostockie biuro amerykańskiej!

Szukając przykładów, gdzie pracodawca świętował ten dzień, nie udało mi się znaleźć niczego spektakularnego, ale słyszałam, że w jednej firmie od pracodawcy Panowie dostali nową grę na PS-a, także nie jest źle!

g) Halloween

Jak najlepiej świętować Halloween? Imprezą oczywiście! Najlepiej przebieraną! Właśnie w ten sposób do tematu podeszło 10Clouds! (chyba całkiem nieźle im idzie świętowanie!)

Efekt? Niezapomniane przeżycia, dużo dobrej zabawy i super zdjęcia.

h) Mikołajki

To kolejne święto, których obchody często są oddawane w ręce pracowników. Tajemniczy Mikołaj to najbardziej popularny wybór na ten dzień. I słusznie, bo efekt jest spektakularny i każdy może poczuć magię tego dnia! Przykład? Góra prezentów jak na przykład w Deloitte!

i) Boże Narodzenie

To grudniowe święto jest chyba najszerzej obchodzonym wydarzeniem w ciągu roku. Masa jedzenia i picia, może jakieś prezenty, a może tańce? Wiele firm wykorzystuje tę okazję na spotkanie i spędzenie ze sobą czasu w świetnej atmosferze. Impreza bożonarodzeniowa Netguru wygląda fenomenalnie!

Tym samym kończymy tradycyjne i szeroko obchodzone święta w ciągu roku. Czy to jedyny moment celebracji w firmach? Zdecydowanie nie! Zapraszam na dalsze przykłady zwyczajów świętowania w firmach!

2. Święta branżowe

Każda branża rządzi się swoimi prawami, wiele branż ma swoje inside joke’i, które śmieszą tylko ich członków. Kiedy wychodził film “Księgowy” z Benem Affleckiem i Anną Kendrick, dowiedziałam się, że księgowi śmieją się w kinie w zupełnie innych momentach niż reszta sali. Lekarze pewnie mają żarty o wątrobie czy wyrostku robaczkowym, a przepis o roju pszczół, za którym gonią prawnicy będący fanami, koneserami i miłośnikami art. 182 Kodeksu cywilnego zrzesza ponad 23 tysiące osób na Facebooku. Również w świecie IT są święta, których zabraknąć w kalendarzu nie może!

a) SysAdmin Day

W ostatni piątek lipca, od 2000 roku pojawia się wysyp życzeń dla Adminów i DevOpsów. To chyba pokazuje jak cenni i niezbędni są w wielu firmach! Citrix przygotował nawet specjalny film z tej okazji!

b) Dzień programisty

To kolejny szeroko świętowany dzień, a życzenia zalały social media. Szczególnie w oko wpadła mi akcja Just Join IT, które sięgnęło do korzeni i postanowiło zabawić się z odtwarzaniem SAMI WIECIE JAKIEGO ZDJĘCIA.

c) Pi Day

Żeby nie było zbyt branżowo i “zbyt IT”, kolejne święto, którego obchody przypadły mi do gustu jest dzień Pi. 3,14, czyli inaczej 14. marca w Shedul.com pracownicy zostali zaproszeni na ciasto! Idealne!

d) Rocznice

Kolejną kategorią, która zasługuje na świętowanie są wszelkiego rodzaju rocznice. Te firmowe i te związane z pracownikami. Przykłady?

e) Powstanie firmy

Przedsiębiorstwa często mają w zwyczaju świętować kolejne lata na rynku – od imprez, tortów, po wyjścia integracyjne. Mi w oko wpadł film z okazji czwartej rocznicy własnej działalności gospodarczej.

f) Rocznice wspólnej przygody

Choć jest to rzadszą praktyką, zdarza się, że firmy świętują rocznice współpracy z pracownikami. Budzącą emocje akcję jest Sabbaticale wprowadzone przez Montarail, czyli płatny urlop po pięciu latach razem!

g) Urodziny

Przykładem z nieco innej kategorii jest natomiast świętowanie prywatnych rocznic przebywania na Ziemi pracowników, czyli urodzin. Czasem leży to w gestii samych pracowników, ale zdarza się, że i firma chce umilić swojej załodze ten dzień. Przykładem są kaloryczne urodziny w NBC!

Inne

Pozostaje jeszcze jedna kategoria – świąt bardziej lub mniej odległych od powszechności, które w czystej formie przerywają rutynę. W znajdują się tu wszystkie zdarzenia, które sporadycznie lub powtarzalnie organizowane i celebrowane są w firmie.

a) Niepodległość Ukrainy

W Softserve ten niezwykle ważny dla części pracowników dzień uczczono babeczkami (oczywiście w odpowiedniej szacie kolorystycznej).

b) Dzień krwiodawstwa

Czy świętowanie nie może łączyć się z pomocą? Absolutnie nie – udowadnia to Trans.eu, które wraz z RST udało się do centrum krwiodawstwa. Babeczek może nie ma, ale odważni z pewnością otrzymali czekolady i masę satysfakcji, z okazji robienia czegoś dobrego.

c) Integracja

Tak, tak – to też jest święto! Święto bycia razem w jednej firmie. Obchodzimy je przecież w atrakcyjny sposób, prześcigając się by kolejne wyjście było bardziej atrakcyjne od poprzedniego. Wspomniane przed chwilą RST udało się na przykład na warsztaty robienia Sushi!

d) Dzień piżamy w pracy

Świętom można również nieco pomagać, Look4app zorganizowało dzień piżamy w pracy. Nie wiem jakie były efekty, ale taka praca wydaje się od razu przyjemniejsza!

e) Powrót mamy do pracy

Masaż dla mamy, proces wdrożenia, gadżety dla dziecka i dla mamy – to brzmi jak idealne świętowanie powrotu do pracy po macierzyńskim. Future Processing wie jak to robić! Młodzi rodzice otrzymują również prezent z okazji narodzin dziecka.

Czy to wszystkie okazje? Zdecydowanie nie! Wchodząc w kalendarz świąt z pewnością znajdziecie dużo różnych inspiracji, jak przerwać rutynę i umilić życie pracownikom. A jeżeli nie znajdziecie – pamiętajcie, że zawsze możecie zorganizować akcję typu przyjście do pracy w piżamie! Sky is the limit! A uśmiech pracowników na twarzy? Bezcenne! Uwierzcie mi, coś o tym wiem!

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze