Czy życie rekrutera IT zmieniło się w czasach pandemii?

Wywiad z Martyną i Kasią z firmy Netguru, cz. 3

Zapraszamy na trzecią, ostatnią już, część wywiadu z Kasią i Martyną z firmy Netguru. W czasie rozmowy z Pauliną z portalu Hello HR, rekruterki podzieliły się dobrymi praktykami ze swojej codziennej pracy. W pierwszej części wywiadu mogliście przeczytać m.in. o pracy zdalnej oraz kulturze organizacji, natomiast druga część poświęcona była rekrutacji.

Część 3. W pracy nie o pracy

Paulina Płoska: Na samym początku rozmawiałyśmy o optymailizacji pracy i przy okazji wymieniłyście kilka dobrych praktyk, jak zachować work-life-balance. Czy jest jeszcze coś, co mogłybyście wskazać jako pomagające w dbaniu o tę codzienną równowagę i zdrowie psychiczne? 

Katarzyna Klimek: Podczas kwarantanny zaczęłam nadrabiać książkowe zaległości i  bardzo mi to pomogło w zachowaniu równowagi. Pierwszą książką, którą zdecydowałam się przeczytać była “Pozytywność” autorstwa Barbary Fredrickson. Zainspirowała mnie do tego koleżanka z zespołu, która przygotowała prezentację na bazie właśnie tej książki. To, co pozwoliło mi przetrwać w trakcie kwarantanny, to nie tylko czytanie, ale również wdrażanie nowych rozwiązań opisywanych w książkach do mojego codziennego życia. Książka “Pozytywność” zmotywowała mnie do wprowadzenia tzw. “diety nisko informacyjnej”, czyli ograniczania nadmiaru informacji, takich jak wiadomości, social media itp. Kwarantanna zmotywowała mnie również do spróbowania jogi i lekkich ćwiczeń, dzięki którym mogłam się zrelaksować po pracy.

Paulina: Martyna, a czy Ty masz jakiś jeden specjalny tip dla naszych Czytelników?

Martyna Stafa: Wybranie jednego przykładu będzie trudne. Mogę powiedzieć, z czego ja skorzystałam, co się u mnie sprawdziło. Na pewno dbanie o swój kręgosłup, szczególnie przy siedzącym trybie pracy, a także wyznaczenie czasu dla siebie. Po pracy dobrze jest odejść od komputera, wyjść na spacer lub rower. Ten okres, kiedy spędzałam zdecydowanie więcej czasu w domu, sprzyjał także robieniu rzeczy, na które wcześniej nie miałam czasu.

Paulina: Wiem także, że w Netguru dbacie o well-being w nieco inny sposób. Jak to u Was teraz wygląda? Kasiu, wspominałaś, że przełożono konferencję i niestety nie odbyły się planowane spotkania, ale na pewno jakieś integrację dalej mają miejsce?

Kasia: Mieliśmy zaplanowaną integrację całego zespołu HR-owego na koniec marca. W związku z pandemią, spotkanie zostało zorganizowane w trybie zdalnym. Wdrożyliśmy dużo nowych pomysłów, m.in. webinary “Netguru After Hours”, podczas których pracownicy dzielą się swoimi zainteresowaniami – od podróży, poprzez gotowanie, do pielęgnacji roślin. Zaczęliśmy również korzystać z nowych aplikacji, m.in. Donut, która paruje nowych pracowników na krótkie spotkania przy zdalnej kawie czy lunchu i pozwala im poznać osoby z innych działów firmy.

Warto też wspomnieć o wydarzeniach zewnętrznych, które planowaliśmy zorganizować w marcu, m.in. Disruption Forum w Nowym Jorku. Zespół marketingowy, odpowiedzialny za wydarzenie na bieżąco monitorował sytuację, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Finalne, event odbył się w formie zdalnej, tym samym będąc pierwszą konferencją tego typu, organizowaną przez Netguru. Otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback od uczestników i panelistów, a sam event cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W planie są już kolejne edycje, które odbędą się w tym roku, również w wersji online.

Martyna: W trakcie kwarantanny powstało też wiele nowych kanałów komunikacyjnych na Slacku, np. mental-health, poruszającym tematy zdrowia psychicznego w tym szczególnym okresie czasu. Mimo tego, że praca zdalna jest bardzo mocno zakorzeniona w kulturze organizacyjnej Netguru, pracują u nas też osoby, które wolą pracować z biura. Pandemia odebrała im tę możliwość, dlatego na kanale można było znaleźć wiele ciekawych informacji, inspiracji i porad na temat pracy zdalnej.

Paulina: Na koniec jeszcze takie pytanie czy życie rekrutera IT zmieniło się w czasie pandemii? Czy z Waszej jej perspektywy wolałybyście wrócić do biura i już są takie plany, czy jednak praca zdalna w 100% jest dla Was i uważacie, że to jest dobre rozwiązanie?

Martyna: Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie wyboru i najbardziej odpowiadało mi to, jak miałam taką możliwość. Podobało mi się to, że mogłam pracować z biura, jednocześnie mając pełną swobodę i decyzyjność w temacie pracy zdalnej. Wśród niektórych znajomych z pracy zaobserwowałam dużą chęć powrotu do biura – głównie ze względu na interakcje społeczne, których im aktualnie brakuje. Mnie osobiście brakuje możliwości wyboru, natomiast nie mogę narzekać – moja efektywność w pracy jest na tym samym poziomie co wcześniej, być może nawet wzrosła.

Kasia: Widzę dużo zmian. Pozytywnym aspektem całej sytuacji okazało się to, że mam dużo więcej czasu, który mogę poświęcić na zdobywanie wiedzy. Czytam książki, uczestniczę w wydarzeniach branżowych i biorę udział w projektach wewnętrznych niezwiązanych z rekrutacją. Ta sytuacja dała mi dużo czasu na naukę.

Paulina: Dziewczyny, w takim razie pozostaje mi życzyć szybkiego przekucia wszystkich minusów w plusy. Bardzo dziękuję za masę inspiracji! Widać, że u nas to wszystko dobrze działa, co też mega cieszy! 🙂 Dziękuję za świetną rozmowę.

 

Martyna Stafa – Rekruter w Netguru. Najbardziej interesują ją tematy optymalizacji pracy i usprawnianie procesów rekrutacyjnych. Obecnie zajmuje się rekrutacjami na stanowiska techniczne i biznesowe, ze szczególnym focusem na te pierwsze.

 

Katarzyna Klimek – Rekruter w Netguru. Wierzy, że ludzie to najcenniejszy skarb każdej organizacji, dlatego od ponad 5 lat związana jest z branżą HR. Wcześniej zajmowała się employer brandingiem, people analytics oraz wynagrodzeniami i benefitami. W ostatnim czasu zajęła się rekrutacją i czuje, że znalazła swoją ulubioną działkę w HR-ze!

 

Źródło ilustracji: unsplash.com